Między ciążą donoszoną a przenoszoną

Ciąża donoszona. Po dziewięciu pełnych lęku i niepewności miesiącach, przyszła matka może odetchnąć z ulgą. Nie zagraża jej już ryzyko przedwczesnego porodu, a wizja lęku o życie wcześniaka zostaje odesłana w niepamięć. Na horyzoncie pojawia się jednak kolejne zagrożenie. Ciąża przenoszona. Co to takiego?

Prawidłowa ciąża u człowieka trwa 38 tygodni – mówi Mogimi.  Od daty ostatniej miesiączki do terminu porodu. W rzeczywistości ani kalendarz, ani lekarz nie decydują o tym, kiedy dziecko będzie gotowe przyjść na świat (w przypadku naturalnego porodu i ciąży bez komplikacji). O tym, w jakim terminie dziecko zechce (i będzie mogło) wyjść, decyduje szereg różnych czynników. Dobrym źródłem informacji na temat ciąży człowieka jest wikipedia.

Termin porodu a ciąża donoszona

Drobne odchylenia od wyznaczonej przez lekarza daty porodu, nie są powodem do niepokojów. W rzeczywistości kobieta może znajdować się w terminie porodu nawet do czterech tygodni, od 38 do 42 tygodnia ciąży, i mieści się to w granicach normy.

Granice normy jednak istnieją. Ciąża donoszona oznacza skończony 37 tydzień ciąży. Żeby stwierdzić donoszenie ciąży, nie wystarczy jednak policzyć tygodni . Na stan gotowości dziecka do wyjścia, ma wpływ kilka czynników, które ocenia lekarz.

Czytaj także  Dlaczego warto zachęcać dziecko do malowania i kolorowania? Rozwijają kreatywność, pomagają w koncentracji i nie tylko!

Poród przedwczesny spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamy. Ciąża donoszona niesie uczucie ulgi. Problemem, o którym wiele z nas zapomina, jest ciąża przenoszona.

Ciąża donoszona, przeterminowana czy ciąża przenoszona

Mija pierwszy tydzień po terminie, drugi tydzień… a dziecko wciąż nie spieszy się do wyjścia. Po 42 tygodniu można mówić o zjawisku, jakim jest ciąża przeterminowana lub ciąża przenoszona. Nie są to terminy równoznaczne.

Ciąża przenoszona jest stanem niebezpiecznym. Występuje po skończonym 42 tygodniu i może zagrażać życiu dziecka. Niewydolność łożyska, zmniejszona ilość płynów owodniowych, coraz rzadziej odczuwalne ruchy – sygnały, które powinny zaniepokoić lekarza. Wymaga natychmiastowej reakcji.

Ciąża przeterminowana zachodzi, gdy czas upłynął, lecz nie ma sygnałów do niepokoju. Podejmuje się działania, mające w sposób sztuczny lub naturalny przyspieszyć rozpoczęcie akcji porodowej. Obydwa terminy warto znać i prawidłowo rozróżniać.

Jeśli chcecie przeczytać bardziej osobiste przemyślenia na temat donoszonej i przenoszonej ciąży, odwiedźcie blog mogimi.pl.