Twoje dziecko wróciło z wakacyjnej kolonii. Sprawdź, czego dzieci uczą się podczas wyjazdów z rówieśnikami

Nasze dzieci zawsze wydają nam się malutkie, a przecież tak szybko rosną i trudno uwierzyć, że pociecha, która tak niedawno uczyła się chodzić, właśnie planuje pierwsze wyjazdy na obozy czy kolonie. Boimy się wysłać dziecko na obóz, ale gdy z niego wróci przekonamy się, że było warto pozwolić potomkowi na samodzielność. Czego dziecko uczy się podczas takich wyjazdów?

Jakie umiejętności mogą nabyć dzieci podczas kolonii?

Wyjazd dziecka na kolonie przynosi wiele korzyści, ale ważne jest także to, że pociecha miło spędzi czas na grach i zabawach, a także nauczy się samodzielności i będzie zdobywało umiejętność nawiązywania relacji z rówieśnikami – twierdzi Quatromondis. Nasz maluch już nie jest taki malutki, a nadal większość czasu spędza z najbliższymi i nic dziwnego, że jest z nimi mocno związany. Wiele czasu dziecko spędzało w przedszkolu, ale później szybko wracało do rodziców. Podczas wyjazdu kilkulatek, który niedawno zaczął naukę w szkole, nabywa pewności siebie w innym środowisku. Uczy się także opanowania tęsknoty za rodziną w takim stopniu, by móc przebywać na obozie. Kolonie to także okazja, by poćwiczyć samoobsługę pod czujnym okiem wychowawców, którzy są dobrze przeszkoleni i pilnują, by dzieci zakładały odzież odpowiednią do warunków atmosferycznych. Pociecha sama będzie jednak musiała pamiętać o tym, by zmieniać bieliznę i odpowiednio dbać o higienę.

Czytaj także  Mako - fotelik samochodowy na długie podróże

Kolonie jako doskonały trening czystości

W domu stróżem porządku zazwyczaj jest troskliwa mama, która zbiera i łączy w pary skarpetki oraz czuwa nad zawartością szafy. W czasie kolonii junior będzie sam musiał pilnować swoich rzeczy i pamiętać, aby nie włożyć do plecaka brudnego ręcznika czy kubka koleżanki. Na obozie wychowawcy dbają o to, by dzieci utrzymywały porządek. Na każdej turnusie odbywa się rywalizacja między pokojami, w których śpią dzieci, a opiekunowie nagradzają mistrzów porządku, wzmacniając gen rywalizacji – nic tak nie zmotywuje dzieci do sprzątania czy poprawnego słania łóżka. Ważne jest także nabywanie umiejętności właściwego posługiwania się pieniędzmi. Młodsze dzieci zazwyczaj przekazują kwotę wychowawcom, którzy ją wydzielają, a dziesięciolatki sama dysponują swoim kieszonkowym.

Kolonie szkołą przyjaźni i kompromisów

W czasie kolonii dziecko uczy się budować poprawne relacji z kolegami i działać jako drużyna, poznając słabe i mocne strony każdego z nich, planując swoje role w grupie. W czasie kolonii pociechy przekonają się również, że w przypadku usiąść wspólnie i spróbować znaleźć dobre rozwiązanie.

Na koloniach dzieci uczą się, jak być samodzielnym i jak radzić sobie w relacjach z rówieśnikami. Nic dziwnego, że się denerwujemy przed wysłaniem dziecka na obóz, ale warto więc pokonać swój strach i wysłać dziecko na zorganizowany wyjazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *