Jak wybrać zabawkę dla dziecka

Zabawki dla małych dzieci

Zabawki dla dzieci powinny pełnić nie tylko rolę typowo rozrywkową, ale także edukacyjną. Współcześnie rodzice doskonale zdają sobie z tego sprawę i starają się inwestować w zabawki kreatywne oraz pobudzające wyobraźnię.

Zabawki dla dzieci muszą być przede wszystkim dostosowane do wieku i potrzeb malucha. Nieprzestrzeganie tej podstawowej zasady może zagrozić bezpieczeństwu naszej pociechy – istnieje bowiem ryzyko, że drobne części doprowadzą do zadławienia się lub zatkania małego uszka bądź noska. Zabawki muszą też pełnić funkcję edukacyjną, inspirować malucha i rozwijać jego zainteresowania.

Jakie zabawki dla dzieci najmłodszych?

Niemowlęta posiadają specyficzne potrzeby, którym powinny odpowiadać specjalnie dobrane grzechotki i pozytywki. W tym okresie nie uwzględnia się podziału na płeć – zabawki dla dziewczynki i chłopca specjalnie się od siebie nie różnią. Z racji tego, że dzieci w najmłodszym okresie życia nie potrafią jeszcze brać niczego do rączek, warto pobudzać ich rozwój poprzez oddziaływanie na ich zmysły – wzrok, słuch oraz dotyk. Sklepy z zabawkami oferują szeroki wachlarz artykułów przeznaczonych dla dzieci w okresie 0-3 miesiące. Najbardziej popularne zabawki dla niemowląt to m.in. przywieszana do łóżeczka girlanda, wyposażona w funkcję grania – najlepiej utrzymana w intensywnych barwach, które skupią uwagę rozwijającego się malucha. Będąc w sklepie z zabawkami warto także kupić dziecku pozytywkę emitującą spokojną melodię – takie dźwięki ukoją niemowlę i pozwolą mu szybciej zasnąć. Świetnie sprawdzą się także tradycyjne pluszowe misie, wielobarwne maty edukacyjne, piłki i miękkie książeczki – zarówno jako zabawki dla dziewczynki, jak i dla chłopca.

Czytaj także  Wyprawka do szpitala - co zabrać?

Kreatywne zabawki rozwiną logiczne myślenie

Dzieci w starszym wieku, które zaczynają już raczkować, chodzić i poznawać otaczający je świat, potrzebują kreatywnych i rozwijających wyobraźnię akcesoriów, które pobudzą ich zdolności motoryczne i rozwiną logiczne myślenie. Warto inwestować przede wszystkim w interaktywne zabawki dla chłopca i dziewczynki, najlepiej w intensywnych barwach, które przykują uwagę malucha i zmuszą go do myślenia. Idealne okażą się klocki o różnych kształtach, które należy dopasować do odpowiedniego otworu – takie akcesoria znakomicie pobudzają wyobraźnię dziecka i umiejętność logicznego rozumowania. Zarówno zabawki dla dziewczynki, jak i dla chłopca powinny uwzględniać ich indywidualne zainteresowania – zachęcajmy maluchy do eksperymentowania z rozmaitymi akcesoriami i instrumentami muzycznymi, które również wspaniale rozwijają i kształcą.

Bezpieczne zabawki dla chłopca i dziewczynki

Udając się do sklepu z zabawkami, powinniśmy pamiętać, że bezpieczeństwo malucha jest kwestią priorytetową. Artykuły dziecięce trzeba dopasować do wieku – zabawki dla 5-latka mogą okazać się bardzo ryzykowne w przypadku niemowląt. Uważnie sprawdzajmy więc etykiety znajdujące się na dziecięcych akcesoriach i sprawdzajmy dla jakiego wieku są one przeznaczone. Postępując w ten sposób możemy uniknąć wielu groźnych sytuacji. Klocki, układanki oraz lalki zawierające drobne elementy nie nadają się dla niemowlęcia, sprawdzą się za to idealnie jako zabawki dla 3-latka.

 

 

Czytaj także  Między ciążą donoszoną a przenoszoną