Pasta do zębów dla niemowląt

Jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Wśród wielu rodziców panuje mylne przekonanie, że u niemowląt i małych dzieci nie trzeba dbać o zęby. Wielu z nich uważa, że dopiero o zęby stałe trzeba dbać. W tym twierdzeniu nie ma nic z prawdy. Już o zęby mleczne od samego początku należy dbać. A z higieną jamy ustnej trzeba dziecko zapoznawać jak najwcześniej – jeszcze zanim wyrżną się pierwsze ząbki. Takie działanie ułatwi wyrobienie u dziecka nawyku regularnego mycia zębów w późniejszym wieku.

Jak dbać o dziąsła niemowlaka?

Zanim u dziecka pojawią się pierwsze ząbki warto zadbać o jego dziąsełka. W czasie codziennej pielęgnacji należy delikatną zwilżoną pieluszką lub wacikiem pocierać dziąsła. Należy robić to bardzo delikatnie i zarazem regularnie, aby dziecko przyzwyczaiło się do czynności czyszczenia dziąseł. Z czasem można zacząć używać specjalnej, silikonowej szczoteczki nakładanej na palec. Szczoteczka taka staje się konieczna, kiedy u malucha zaczynają wyżynać się ząbki. Wykonywany nią masaż będzie też przynosił ulgę w czasie ząbkowania. Z czasem, gdy u dziecka pojawi się więcej ząbków można zacząć używać szczoteczki z delikatnym włosiem. Najlepiej, aby jej kształt był dostosowany do małych rączek dziecka. Będzie mogło ono samodzielnie trzymać szczoteczkę. Pierwsze szczoteczki powinny mieć specjalny ogranicznik. Zapobiegnie to zbyt głębokiemu umieszczeniu szczoteczki w buzi dziecka. Przed użyciem szczoteczkę należy wyparzyć i za każdym razem sprawdzić jakość włosia – nie powinno ono się oddzielać od plastikowej części.

Czytaj także  Jak wybrać zabawkę dla dziecka

Przy pielęgnacji zębów bardzo ważne jest to, aby to osoba dorosła jak najdłużej myła zęby dziecka. Później powinna nadzorować czy dziecko samodzielnie robi to dokładnie. W czasie mycia ząbków nie należy umieszczać szczoteczki zbyt głęboko w buzi, gdyż może to wywołać odruch wymiotny u malucha.

Ważny jest też dobry przykład. Kiedy dziecko będzie widziało, że rodzice codziennie dbają o swoje zęby, również i ono będzie chętniej myło swoje ząbki.

Jaka pasta do zębów będzie odpowiednia dla niemowląt?

Jak to już zostało wspomniane do pielęgnacji dziąsełek wystarczy nawilżony wacik. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki należy wybrać dla dziecka odpowiednią pastę do zębów. Pasty dla niemowląt nie zawierają w sobie fluoru, gdyż tak małe dzieci nie potrafią wypluć pasty. Jest to zalecenie Polskiego Towarzystwa Pedodontycznego. W pastach dla starszych dzieci, do 6 roku życia znajduje się zmniejszona dawka fluoru. Dla dzieci w wieku przedszkolnym powinno się wybierać pasty, które zawierają  500 ppm jonów fluorkowych

Na rynku dostępne często są pasty smakowe, mające zachęcić maluchy do czyszczenia ząbków. Jednak o wiele lepiej wybrać pastę o delikatnym miętowym smaku. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim dzieci chętniej połykają pasty o smaku coli czy owoców. To może prowadzić do problemów z układem trawiennym.

Czytaj także  Między ciążą donoszoną a przenoszoną

Wybór pasty o miętowym smaku pozwala się przyzwyczaić dziecku do niego. Pasty dla najmłodszych mają bardzo subtelny posmak. Dopiero produkty dla starszych dzieci i dorosłych mają wyrazisty smak miętowy.