Jakie są obowiązki opiekuna na koloniach letnich? Sprawdź!

Opiekun kolonijny to przede wszystkim organizator czasu wolnego dzieci, które zdecydowały się wziąć udział w danym turnusie. To osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i zapewnienie odpowiedniej opieki wychowawczej. Na ogół wychowawca ma pod swoją opieką 20 osób. W przypadku dzieci to lat 10. jest to 15 osób.

Kolonie dla dzieci – obowiązki opiekuna kolonijnego

Wymagania i obowiązki odnośnie wychowawców i opiekunów kolonijnych są określone w stosownej ustawie. Okazuje się, że opiekun na kolonii Quatromondis musi zapoznać się z uczestnikami wyjazdu, opracować plan pracy, zorganizować zajęcia zgodnie z przyjętym harmonogramem, a także sprawować opiekę nad uczestnikami kolonii w zakresie higieny, wyżywienia, zdrowia czy bezpieczeństwa.
Kolonie są wyjazdami, podczas których sprawdzają się doskonale osoby cierpliwe, które potrafią zorganizować sobie pracę. Przydaje się w tym przypadku komunikatywność, otwartość czy chęć pomocy.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie tematyczne czy rekreacyjne, myślą w dużej mierze o bezpieczeństwie swoich pociech. Dlatego warto zawsze sprawdzić organizatora i opiekunów kolonijnych, którzy powinni posiadać odpowiednie rekomendacje i kwalifikacje. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko będzie przez cały czas w dobrych rękach.
Obecnie opiekunem na kolonii można zostać dość łatwo. Wystarczy zrobić kurs, który odbywa się na ogół weekendami. Dobry wychowawca kolonijny musi sprawować opiekę nad swoimi podopiecznymi przez całą dobę.
Współpraca rodziców z opiekunami to podstawa
Nie wszyscy rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie Quatromondis zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma ich odpowiednia współpraca z opiekunami i wychowawcami. Rodzice powinni przede wszystkim poinformować organizatorów kolonii o najważniejszych cechach ich dzieci, a także ewentualnych chorobach, lękach czy alergiach. Dzięki temu opiekunowie mogą się swoimi podopiecznymi zająć o wiele lepiej. Zadaniem wychowawców jest szybkie reagowanie na różnego rodzaju problemy i interweniowanie w sytuacjach kryzysowych. Dziecko powinno bowiem z wyjazdu wrócić zadowolone i pełne energii.
Nie należy więc zatajać żadnych informacji na temat dziecka. Lepiej przyznać się, że maluch cierpi na daną chorobę czy ma pewne dolegliwości. Opiekunowie potrafią więcej czasu poświęcić dzieciom, które tego potrzebują. Tak jest w przypadku osób nieśmiałych, które mają problem z otworzeniem się na innych. Czasem trzeba im pomóc odnaleźć się w większej grupie.

Czytaj także  Mako - fotelik samochodowy na długie podróże

Przygotowanie dziecka na kolonię

Dziecko po raz pierwszy wysyłane na kolonie tematyczne czy rekreacyjne, powinno się do tego odpowiednio przygotować. Warto przy tym pamiętać, że każdy dorasta we własnym tempie. Jeśli więc dziecko kategorycznie odmawia wyjazdu, bo boi się rozłąki z rodzicami, nie należy go do tego zmuszać. Przyjdzie taki czas, że samo będzie chciało wyjechać na kolonię Quatromondis.

Źródło: https://quatromondis.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *