Laktator – wygoda podczas karmienia piersią

Karmienie piersią to najlepsze, co można dać swojemu dziecku. Jednak nie zawsze proces ten przebiega bez problemowo, dlatego warto zaopatrzyć się w laktator. Ktoś mógłby zapytać, po co potrzebny laktator do karmienia piersią? Okazuje się, że powodów jest całkiem sporo.

Kiedy przydaje się laktator?

Oczywiście nie każda mama mus korzystać z odciągacza pokarmu. Niemniej w niektórych sytuacjach jest on po prostu niezbędny. Pozwala on bez problemu nakarmić dziecko własnym mlekiem nawet wtedy, gdy bezpośrednie karmienia jest niemożliwe. Najczęściej laktator potrzebny jest wtedy, gdy malec musi nieco dłużej pozostać w szpitalu. Dotyczy to zwłaszcza wcześniaków, które często nie mają dość siły na to, by ssać pierś. Wówczas pokarm można odciągnąć i podawać butelką.

Laktator jest niezbędny także wtedy, gdy karmiąca mama musi wyjechać lub chce wrócić do pracy. Wówczas można stopniowo odciągać pokarm i zamrażać, aby zrobić zapas na wymagany czas. Mleko mamy jest najdoskonalszym pokarmem, a mrożone nie traci swoich właściwości. Dzięki temu podczas nieobecności mamy, dziecko może być karmione jej mlekiem.

Urządzenie to znakomicie sprawdza się także wtedy, gdy dziecko ssie mało efektywnie lub nie chce ssać w ogóle. Wówczas malec jest głodny, a pierś pozostaje nieopróżniona i trzeba odciągnąć pokarm, aby zwiększyć jego produkcję. Laktator potrzeby jest także wtedy, gdy mama ma problem z niedoborem pokarmy lub laktacja całkiem ustała. Dzięki laktatorowi można ją odbudować nawet po kilku miesiącach.

Czytaj także  Zdrowe słodycze dla dzieci

Zalety laktatora doceni także każda mama mająca problem z nawałem. Najczęściej zdarza się to tuż po porodzie, kiedy laktacja jest bardzo intensywna. Piersi stają się wówczas tak nabrzmiałe i twarde, że dziecko może mieć problem z uchwyceniem brodawki. Wówczas konieczne jest odciągnięcie odrobiny pokarmu, aby zmiękczyć pierś oraz ułatwić dziecku ssanie.

Jaki laktator wybrać?

W sprzedaży są dwa rodzaje laktatorów – ręczne i elektryczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego wcześniej warto zastanowić się, kiedy laktator będzie najczęściej używany. W przypadku, gdy pokarm będzie odciągany tylko sporadycznie, wystarczy zaopatrzyć się w laktator ręczny. Ułatwia on odciąganie pokarmu i jest cichy, dzięki czemu można go używać niemal wszędzie. Najbardziej popularne są laktatory ręczne z pompką, które nie wymagają używania obu rąk, aby odciągnąć pokarm. Taki laktator jest łatwy do umycia, ale odciąganie pokarmu może trwać dosyć długo.

Laktator elektryczny jest łatwy w obsłudze i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. W sprzedaży są zarówno urządzenia zasilane z sieci elektrycznej, jak i na baterie, a także takie, które można podłączyć do ładowarki samochodowej. Wybierając taki laktator warto zwrócić uwagę, czy mam on regulację siły ssania, dzięki której można ustawić urządzenie tak, aby odciąganie nie było bolesne. Kolejną przydatną funkcją jest naśladowanie rytmu ssania dziecka, co pobudza produkcję pokarmu. Niektóre modele są wyposażone w nakładkę masującą, która symuluje odruch ssania i ułatwia odciąganie mleka. W sprzedaży są też modele mające cichy tryb pracy i możliwość odciągania z dwóch piersi jednocześnie.

Czytaj także  Czy warto stosować kremy ujędrniające?