Skuteczne sposoby na zaparcia

 

Soki z warzyw, dzięki zawartości błonnika i innych składników mineralnych, pomagają pozbyć się problemu zaparć. Sprawdźmy jakie soki działają najbardziej efektywnie i jak przygotować je samodzielnie w domu.

Zaparcia to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która może bardzo utrudnić życie. Na szczęście z pomocą przychodzą naturalne soki z warzyw, które aktywnie zwalczają problemy z wypróżnianiem się. Do ich przygotowania potrzebna będzie tylko wyciskarka do warzyw.

Jakie soki z warzyw pomagają na zaparcia?

Najbardziej skutecznym środkiem na uciążliwe problemy z wypróżnianiem się są soki z warzyw zawierające w swoim składzie naturalny błonnik. Pobudzają one perystaltykę jelit, dzięki czemu procesy trawienne przebiegają znacznie sprawniej. Doskonałym środkiem na zaparcia jest między innymi marchew – przy pomocy wyciskarki do warzyw można uzyskać koktajl, który świetnie radzi sobie z trudnymi zatwardzeniami. Dodatkowo ma on działanie oczyszczające, a także dostarcza organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin. Również kiszona kapusta świetnie działa na zaparcia – pozyskany z niej sok oczyszcza jelita, a spożywany regularnie pomaga uzyskać prawidłową częstotliwość wypróżnień. Warto także skorzystać z dobroczynnych właściwości rabarbaru – tego rodzaju soki z warzyw to świetne remedium na powtarzające się zaparcia u małych dzieci.

Czytaj także  3 sposoby na kaszel u dziecka

Wyciskarka do warzyw – ręczna czy elektryczna?

Senior woman sitting on toilet

Odpowiednie urządzenie do przygotowywania domowych soków z warzyw to niezwykle ważny element. W sklepach znajdziemy 2 podstawowe rodzaje wyciskarek do warzyw – ręczne i elektryczne. Wybierając urządzenie zwróćmy uwagę na ilość zastosowanych sitek, a także łatwość mycia, co jest szczególnie ważne przy częstej eksploatacji wyciskarki. Jeśli wolimy urządzenie elektryczne, sprawdźmy czy posiada tryb wolnego wyciskania, ponieważ taka technika pozwala na zachowanie większej ilości cennych składników odżywczych.

Jak samodzielnie zrobić soki z warzyw?

Przygotowanie naturalnego soku jest dziecinnie proste – wystarczy odpowiednia wyciskarka do warzyw i odrobina informacji o produktach posiadających dużo błonnika. Do przygotowania koktajlu na zaparcia można wykorzystać nawet brokuły, które są wyjątkowo bogate w substancje usprawniające perystaltykę jelit. Warto także połączyć ze sobą kilka rodzajów warzyw i zmiksować je. Idealnym koktajlem jest na przykład sok ze szpinaku, pomidorów i ogórka, który wypijany regularnie eliminuje problemy z wypróżnianiem. Świetnie sprawdzają się również mętne soki z warzyw, ponieważ ich drobne elementy znakomicie wymiatają resztki niestrawionego pokarmu i oczyszczają organizm z toksyn. Wybierając wyciskarkę do warzyw zwróćmy więc uwagę również na to, żeby umożliwiała uzyskanie gęstego soku.