dziecko z butelka

Sterylizator – niezbędny zakup każdego rodzica

Eksperci uważają, że przynajmniej do 6 miesiąca życia pokarm dla dziecka trzeba podawać w sterylnie czystych butelkach. Nie każdy ma jednak czas na wyparzanie ich we wrzątku, dlatego warto zaopatrzyć się w nowoczesny sterylizator. Jak wybrać najlepszy?

Jakie są rodzaje sterylizatorów?

W sprzedaży są różne rodzaje sterylizatorów, a wybór modeli zwiększa się z każdym rokiem. W asortymencie znaleźć można m.in.:

–  sterylizatory parowe – w tych elektronicznych sterylizatorach butelki są wygotowywane za pomocą pary wodnej, osiągającej temperaturę 95-100 stopni Celsjusza. Modele te posiadają specjalny zbiornik, do którego należy wlać wodę. Następnie butelki wkłada się do koszyczka. Po włączeniu urządzenia butelki są sterylnie czyste przez kilka godzin. Niektóre sterylizatory parowe służą również do przygotowywania posiłków,

sterylizatory mikrofalowe – urządzenia te napełnia się wodą i wkłada do kuchenki mikrofalowej. Pod wpływem temperatury woda w pojemniku zaczyna parować i po kilku minutach butelki są już czyste. Dużą zaletą takich sterylizatorów jest to, że mają niewielkie rozmiary, są uniwersalne i niedrogie,

podgrzewacze z funkcją sterylizacji – bardzo wygodnym rozwiązaniem są podgrzewacze z funkcją sterylizacji. Bardzo ułatwiają one proces karmienia, ponieważ można najpierw wysterylizować butelki, a w gorącej wodzie podgrzać pokarm.

sterylizator-chicco

Sterylizator marki Chicco

Jakie są podstawowe parametry sterylizacji?

Najważniejszym parametrem sterylizatora jest bez wątpienia czas, w jakim wyparza on butelki. Najczęściej zajmuje to od 4 do 10 minut, ale są również urządzenia, które sterylizują w ciągu zaledwie 2 minut. Im krótszy czas sterylizacji, tym nowocześniejszy i droższy sprzęt, dlatego warto zastanowić się, czy szybsze działanie warte jest dodatkowych pieniędzy.

Czytaj także  Zmory młodej mamy – komary

Równie ważna jak czas działania jest pojemność sterylizatora, czyli to ile butelek może się w nim zmieścić. Optymalna ilość to 6 sztuk, ale w sprzedaży są też modele, w których można odkazić jednocześnie 8 butelek oraz inne akcesoria. Taki sprzęt przyda się przede wszystkim rodzicom bliźniąt. Wybierając sterylizator do butelek trzeba pamiętać, że im większa jego pojemność, tym więcej miejsca zajmie on w kuchni.

Niektóre modele sterylizatorów mają wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają życie młodym rodzicom. Najbardziej przydatne z nich to:

suszenie – jest to bardzo praktyczna funkcja, dzięki której z urządzenia można od razu wyjąć suche butelki,

gotowanie na parze – wspomniana wcześniej funkcja, dzięki której można przygotować dziecku smaczne i zdrowe posiłki,

autowyłączanie – wystarczy włączyć urządzenie, a po upływie określonego czasu wyłączy się ono samo,

sygnał dźwiękowy – informuje o zakończeniu procesu sterylizacji,

sterylność 24h – dzięki tej technologii butelki są czyste przez 24 godziny na dobę. Urządzenie samodzielnie włącza się co 6 godzin i powtarza sterylizację,

wyświetlacz LCD – funkcja znajdująca się wyłącznie w sterylizatorach parowych. Dzięki wyświetlaczowi można sprawdzić czas sterylizacji oraz informacje o stanie wody, co bardzo ułatwia obsługę.