Zmory młodej mamy – komary

Co jest jedną z wakacyjnych zmor młodej mamy? Śmiało można powiedzieć, że są to komary, które potrafią uprzykrzyć każdemu pobyt na świeżym powietrzu. Są one szczególnie uciążliwe dla małych dzieci, u których nie można stosować tradycyjnych środków ochrony przed komarami. One same też nie opędzą się przed owadami, co śmiało mogą uczynić dorośli. Czy zatem trzeba rezygnować z wyjść na dwór z dzieckiem? Oczywiście, że nie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które pomogą ochronić dziecko przed tymi bardzo irytującymi owadami.

Jakie środki ochrony przed owadami można stosować u małych dzieci?

U niemowląt nie można stosować praktycznie żadnych środków przeciw owadom, które dostępne są w sklepach kosmetycznych czy aptekach. Można ewentualnie zastosować w wózku czy na ubranko dziecka rozcieńczony olejek eteryczny, którego zapach będzie odstraszał komary. Owady te są najbardziej wrażliwe na zapach eukaliptusa i drzewa herbacianego. Nie powinno się jednak stosować stężonego olejku przy dziecku.

Dla nieco starszych dzieci – powyżej 12 miesiąca życia można kupić łagodne środki przeciw owadom, które bazują na naturalnych składnikach. Trzeba jednak dokładnie czytać skład takich produktów i zalecenia producenta co do częstotliwości stosowania.

Czytaj także  Sterylizator – niezbędny zakup każdego rodzica

Dla jeszcze starszych dzieci można już dostać mocniejsze środki odstraszające owady, jednak nie powinno się ich stosować bezpośrednio na skórę. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na to, jakie stężenie DEET występuje w preparacie. W produktach dla dzieci nie może ono przekraczać 10% składu całego kosmetyku.

Jak chronić dziecko przed komarami na dworze?

Przebywając na dworze jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z komarami. Dlatego należy unikać miejsc,w których jest większe ryzyko występowania tych owadów. Będą to okolice dużych zbiorników wodnych, szczególnie ze stojącą wodą, np. jeziora. Jednak komary można spotkać także nad morze, nad rzekami, w lasach oraz ogrodach. Jeżeli już koniecznie musimy udać się w takie miejsce, to lepiej wybrać godziny południowe i popołudniowe, gdyż komary są najbardziej aktywne o poranku i wieczorem.

Szykując dziecko na spacer powinno się je ubrać w ciemne ubranka, gdyż jasne przyciągają owady. Dodatkowo dobrze, jeśli koszulka ma długi rękaw, a spodenki dłuższe nogawki, ale jednocześnie ubrania będą zapewniały dziecku dobrą cyrkulację powietrza, żeby się nie przegrzało (najlepiej sprawdzają się ubranka wykonane z bawełny, lnu i z domieszką włókna bambusowego).

Dla dzieci, które jeżdżą w wózku dodatkowym zabezpieczeniem przed komarami będzie moskitiera montowana do budy wózka. Większość producentów akcesoriów dziecięcych dołącza do wózków moskitiery. Jednak, jeśli na wyposażeniu wózka nie ma moskitiery, to bez problemu można ją dokupić osobno.

Czytaj także  Czy warto stosować kremy ujędrniające?

Jak ochronić dziecko przed komarami w domu?

W domu również przydadzą się moskitiery. Można je zamontować przy oknach i dodatkowo przy łóżeczku dziecka. Dodatkowo naturalną ochronę przed komarami mogą stanowić kwiaty, których zapachu nie lubią komary. Przykładem takiego kwiatu jest lawenda, która dla nas pachnie bardzo ładnie, a komary nie znoszą tego zapachu i omijają miejsca, w których rośnie lawenda.