Kosmetyki przydatne przy pielęgnacji dziecka

Kosmetyki dla noworodków i małych dzieci przyciągają uwagę przede wszystkim ładnymi, kolorowymi opakowaniami. W sklepach oferta pod tym względem jest naprawdę spora. Jednak nie wszystkie szampony i preparaty są dla maluchów dobre. Na co więc warto w tym przypadku zwracać uwagę? Jakie kosmetyki są przydatne przy pielęgnacji małego dziecka?

Podstawowe kosmetyki dla noworodka i nie tylko

Oliwka dla dzieci np. Bambino to w pierwszych tygodniach życia dziecka, kosmetyk podstawowy. Tuż po narodzinach skóra malucha jest wysuszona i przy okazji ma skłonność do łuszczenia się. Dopiero po jakimś czasie gruczoły łojowe podejmują intensywną pracę i skutecznie nawilżają skórę. Wówczas nie wymaga ona już dodatkowego natłuszczania oliwką. Najbardziej godne polecenia są oliwki dla dzieci sprzedawane w przezroczystych opakowania. Okazuje się bowiem, że pod wpływem światła jakość kosmetyku ulega pogorszeniu.
Podczas przewijania dziecka przydać się mogą natomiast chusteczki nawilżane Bambino. Tak naprawdę bowiem malucha nie trzeba przy każdej zmianie pieluszki kąpać. Czasem wystarczy pupę dobrze przetrzeć przy pomocy właśnie chusteczek nawilżających np. marki Bambino.

Jakie kosmetyki powinni mieć zawsze ze sobą młodzi rodzice?

Na wypadek ewentualnych zaczerwienień i podrażnień skóry warto mieć ze sobą krem na odparzenia. Nie ma natomiast potrzeby stosować go profilaktycznie. Kosmetyk tego typu przydaje się głównie latem, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. W upalne dni na skórze mogą powstawać odparzenia. Dobre kosmetyki w swoim składzie ma na ogół substancje o działaniu natłuszczającym np. lanolinę bądź wazelinę. Dobrze też, jeśli posiada substancje o właściwościach przeciwzapalnych i odkażających np. taninę, d-pantenol czy tlenek cynku.
W przypadku małych dzieci można do mycia stosować specjalny płyn, który w swoim składzie ma zarówno oliwkę dla dzieci, jak i składniki nawilżające. W takiej sytuacji osobne stosowanie oliwki Bambino po kąpieli nie jest już koniecznością. Obowiązkowym produktem nie jest natomiast szampon dla dzieci. W pierwszych tygodniach życia malucha włosków nie trzeba szczególnie myć. W zupełności wystarczyć powinno mydło. Oczywiście posiłkować się można szamponami, ale odpowiednimi do wieku dziecka. Uważać trzeba na szampony dla dorosłych i większych dzieci, które w swoim składzie mają na ogół sporo substancji zapachowych i barwiących. Tym samym powodować mogą podrażnienia. Nieodpowiednie szampony mocno się pienią, co oznacza, że zawierać mogą substancje wysuszające skórę i drażniące oczy.

Czytaj także  Dlaczego warto zachęcać dziecko do malowania i kolorowania? Rozwijają kreatywność, pomagają w koncentracji i nie tylko!

Obowiązkowy krem do twarzy na lato

W letnie dni i wtedy, gdy skóra dziecka narażona jest na działanie promieniowania słonecznego lub innych, trudnych warunków pogodowych warto mieć ze sobą odpowiedni krem do twarzy np. marki Bambino. To kosmetyk w czasie spacerów niezastąpiony. W lecie chroni skórę malucha przed promieniowaniem ultrafioletowym, a zimą przed dokuczliwym mrozem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *