Czego nauczyć dzieci o pieniądzach? Pomagamy Ci rozpocząć edukację finansową Twojego dziecka

Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale nasze decyzje w tej dziedzinie wpływają na nasz los, o czy wiedzą choćby ludzie wiecznie walczący z długami. Odpowiednie podejście do pieniędzy kształtuje się już od najmłodszych lat, więc musimy uczyć dzieci, że warto mieć konto za 0 zł i oszczędności, a posiadanie lokat to powód do dumy. Jak wykształcić dobre nawyki?

Zanim dziecko założy swoje konto za 0 zł. Jak nauczyć je szacunku do pieniędzy?

Możemy dzieciom tłumaczyć wiele rzeczy, ale musimy pamiętać, że one najlepiej uczą się przez obserwację. Jeśli bezmyślnie wydajemy pieniądze i nie prowadzimy budżetu, dzieci w przyszłości będą postępować podobnie. Jeśli dziecko widzi, że rodzice kontrolują wydatki i uważnie liczą każdą złotówkę, nabierze poszanowania dla pieniędzy. Musimy więc tłumaczyć pociechom, że mamy ograniczoną kwotę na wydatki i nie możemy kupować wszystkiego, co chcemy. Jest to początek finansowej edukacji – rozmawiamy z latoroślą o tym, że pieniądze trzeba zarobić i że każdy ma określoną kwotę, która musi pokryć nasze potrzeby. Dobrym sposobem uczenia gospodarowania pieniędzmi jest dawanie kieszonkowego i wspólne określenie, na co pieniądze mogą być wydane. Pociecha wprawdzie nie poczyni inwestycji ze swojego konta za 0 zł, ale przecież można opowiedzieć o tym, że posiadanie oszczędności jest powodem do dumy. Ponadto dziecko musi mieć świadomość, że jeśli wyda pieniądze wcześniej, to więcej nie dostanie.

Czytaj także  Gryzaki dla niemowląt

Czy warto założyć dziecku osobiste konto za 0 zł? Czego może się nauczyć?

Możemy założyć dziecku rachunek w banku i zachęcić, by na nim gromadziło pieniądze? Własny rachunek bankowy może mieć już nawet niemowlak, ale do momentu ukończenia 13 roku życia dziecko nie może samodzielnie zarządzać pieniędzmi. Kodeks cywilny określa, że po trzynastolatek ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Rachunek dla nastolatka nie różni się od rachunku dla osób dorosłych, ale dziecko nie ma dostępu do produktów kredytowych. Gdy nastolatek stanie się pełnoletni, konto zostanie przekształcone w zwykły rachunek osobisty. Posiadając osobiste konto za 0zł dziecko pozna produkty bankowe, z którymi będzie miał do czynienia jako dorosły. Dostaje własny dostęp do bankowości internetowej i kartę płatniczą. Może również zakładać lokaty i korzystać z kont oszczędnościowych. Jest to dobry sposób, by nauczyć młodego człowieka gospodarowania własnymi pieniędzmi i tworzenia prostych budżetów. Być może dzięki temu w dorosłym życiu będzie lepiej umiało zarządzać swoimi finansami. Rodzice mogą ustanowić na koncie limit kwot przeznaczanych na zakupy internetowe czy w tradycyjnych sklepach, by trochę okiełznać zapędy pociechy.
Kluczem do sukcesu w nauczeniu dziecka oszczędzania jest konsekwencja i dawanie dobrego przykładu. Pomóżmy mu gromadzić oszczędności na jego koncie za 0 zł, by wiedziało, jak dbać o swoje finanse.

Czytaj także  Jak wybrać wózek dla dziecka?

Więcej o koncie za 0 zł: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *