leki na płodność

Niepłodność – przyczyny, diagnoza, leczenie

Niemożność zajścia w ciążę nie jest wcale rzadko spotykana. Jak podaje WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, z problemem niepłodności może zmagać się już co piąta lub szósta para. Diagnozuje się go w przypadku gdy ciąża nie pojawia się w ciągu roku od momentu rozpoczęcia regularnych starań o dziecko.

Jakie są przyczyny niepłodności?

Niepłodności nie należy mylić z bezpłodnością. Bezpłodność diagnozowana jest wtedy, gdy występuje całkowita niezdolność do poczęcia dziecka, podczas gdy niepłodność zwykle jest stanem przejściowym, który może też rozwinąć się nagle, w wyniku zaistnienia różnych okoliczności. Inne będą jej przyczyny u kobiet, a inne u mężczyzn. Bardzo ważne jest to, by od razu ustalić, co takiego do niej doprowadziło, aby w razie potrzeby zastosować właściwe leki na płodność, które nie będą maskować objawów problemu, a zwalczą jego przyczynę.

U kobiet najczęstszą przyczyną niepłodności są różne nieprawidłowości zachodzące w układzie rozrodczym, takie jak zespół policystycznych jajników czy np. dwurożność macicy. Inną częstą przyczyną będą zaburzenia układu hormonalnego. Nierzadko do zajścia w ciążę konieczna staje się specjalnie ukierunkowana terapia hormonalna, która zrównoważy poziom poszczególnych hormonów w kobiecym organizmie, odpowiadających właśnie za możliwość zajścia w ciążę (mowa tu o hormonach typowo żeńskich).

Czytaj także  Czy warto stosować kremy ujędrniające?

Z kolei u panów przyczynami bezpłodności są najczęściej albo problemy z nasieniem, albo różne problemy z plemnikami. U obu płci dolegliwość potęgują czynniki środowiskowe. Czasami nawet silna presja otoczenia na zajście w ciążę wywołuje tak duży stres, że wręcz uniemożliwia odbycie normalnego stosunku, który do zajścia w ciążę jest przecież konieczny.

Jak diagnozuje się niepłodność?

Lekarze zalecają, by diagnostykę tej przypadłości rozpocząć w momencie, gdy po roku prób starania dalej nie przyniosą optymalnego efektu. Czasami robi się to już po sześciu miesiącach nieudanych prób, jeżeli wiek kobiety przekracza trzydzieści pięć lat. To, o czym mówi się zawsze, to o konieczności przebadania dwójki partnerów. Mimo iż za niemożność zajścia w ciążę w społeczeństwie częściej obwiniane są kobiety, w rzeczywistości to właśnie zaburzenia partnera mogą utrudniać staranie się o dziecko.

U pań podstawowa diagnostyka zakłada wykonanie badań fizykalnych, obrazowych i hormonalnych oraz przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Z kolei u mężczyzn zazwyczaj te działania zostają ograniczone do samego wywiadu. Jeżeli istnieje ryzyko, że nasienie w ogóle nie zawiera plemników, można zlecić dwukrotne wykonanie diagnozującego to testu.

Jak leczyć niepłodność?

Na szczęście w tym momencie branża medyczna dysponuje już naprawdę znakomitymi lekami na płodność, które zazwyczaj są wykorzystywane do stymulacji jajeczkowania. Jeżeli przyczyną problemu są nieprawidłowości w kobiecym układzie płciowym, czasami konieczne okazuje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Ostatecznym rozwiązaniem jest inseminacja domaciczna albo zapłodnienie pozaustrojowe, nazywane in vitro.

Czytaj także  Wyprawka do szpitala - co zabrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *