Rodzaje wózków spacerowych

Wózek spacerowy jest tym wózkiem, którego będziemy używać dłuższy czas. Dziecko szybko wyrasta ze swojego pierwszego wózka zwanego gondolą i przesiada się do spacerówki. Wybór odpowiedniego wózka jest ważny dla wygody dziecka, jak i dla jego rodziców, którzy będą prowadzić pojazd. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków spacerowych, a wybór nie jest łatwy.

Czym się różnią wózki spacerowe?

Wózek spacerowy to taki, który nie ma gondoli, a specjalne siedzisko, które zazwyczaj można rozłożyć na płasko lub do pozycji półleżącej. W sklepach można spotkać wiele modeli spacerówek, które mają różne parametry i przeznaczenie. Niektóre ze spacerówek nadają się dla maluszków, inne dla dzieci, które same siedzą, a jeszcze inne przeznaczone są dla dzieci w wieku 2 lub 3 lat. Zanim wybierzemy wózek spacerowy, zastanówmy się, do czego będzie nam on potrzebny i na czym najbardziej nam zależy.

Spacerówka jako część modelu wielofunkcyjnego

Wózek wielofunkcyjny to zestaw trzech wózków, do których decydowany jest wspólny stelaż. W jego skład wchodzi fotelik samochodowy, gondola i właśnie spacerówka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że wózek spacerowy będzie wygodny. Niestety, zdarza się, że nie spełnia on naszych oczekiwań i musimy kupić kolejny pojazd. Podczas zakupów dobrze obejrzyjmy stelaż, koła, elementy zawieszenia, oceńmy funkcjonalność rączki. Stelaż spacerówki powinien być lekki i wygodny  w prowadzeniu, a rodzaj kół dopasowany do nawierzchni, po której najczęściej będziemy chodzić. Ważne jest także, by spacerówka miała pięciopunktowe pasy oraz specjalnie do niej dostosowane: moskitierę, chroniący przed słońcem daszek, osłonę na nóżki.

Czytaj także  Gryzaki dla niemowląt

Wózek spacerowy od urodzenia

W sklepach znajdziemy także modele wózków spacerowych przystosowanych do potrzeb noworodków. Zawierają one specjalną wkładkę dla maluchów, a kąt rozwarcia między siedziskiem a oparciem musi mieć co najmniej 150 stopni. Ważny jest także dobrze dopasowany system pasów oraz możliwość rozłożenia siedzenia prawie na płasko, dzięki czemu maluch będzie mógł spać tak wygodnie, jak w gondoli. Stelaż musi być stabilny, ale siedzisko powinno być miękkie i wygodne. Ważna jest także ilość miejsca. Noworodek nie potrzebuje go zbyt wiele, ale dwulatek w kurtce z pewnością dużo więcej. Tego typu wózka spacerowego będziemy używać bardzo długo, więc zwróćmy uwagę na to, by obicie można było bez problemu zdjąć do prania.

Spacerówka dla siedzącego maluszka

Ten typ wózka przeznaczony  jest dla dzieci, które już samodzielnie siedzą. Koła takiego wózka spacerowego muszą być duże i wygodne. Ważne, by wózek miał pałąk, który „zatrzyma” malucha w wózku, a który będzie można zdemontować, gdy dziecko urośnie. Mechanizm składający musi być łatwy w obsłudze. W przypadku tak małych dzieci ważna jest możliwość obrócenia siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Takie modele można znaleźć np. na stronie Chicco Polska: http://www.chiccopolska.pl/produkty-chicco/spacery-i-podroze/spacerowki.html.

Wózek spacerowy w formie parasolki

Popularna parasolka to wózek, który składa się do bardzo małych rozmiarów, więc z pewnością zmieści się do bagażnika każdego samochodu. Taki typ wózka jest dedykowany dla starszych dzieci, gdyż nie ma usztywnianego siedziska, ani wkładek dla maluszków.

Czytaj także  Jakie zabawki kupić dla 3 latka

Wybór odpowiedniego wózka nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością chcemy, by spacery były przyjemnością dla malucha i dla nas. Przygotujmy się na to, że znalezienie wózka idealnego nie jest łatwe, ale warto zainwestować ten czas.